آنالیز تاخیرات پروژه براساس راهنمای ۲۹R-03 انجمن مهندسان هزینه آمریکا AACE:American Asso Ciation of Cost Engineers)

هدف از راهنمای آنالیز تاخیرات پروژه (روش ۰۳-۲۹Rاز AACEامریکا)  ارائه یک مرجع واحد و یک راهنما از روش محاسبه زمانبندی پروژه بااستفاده از مسیربحرانی (CPM)است.این RPدر مورد روش های خاصی از آنالیز تاخیرات پروژه در زمانبندی بحث می کند،صرف نظر ازینکه این روش ها مورد قبول دادگاه ها یا هیئت دولت کشورهای مختلف در سراسر دنیا هست یا خیر.

در ادامه به شرح اجمالی این روش ها خواهیم پرداخت.

 

  • آنالیز موثر در آینده (آینده نگر) Prospective Analysis:

آنالیز زمانبندی و تحلیل تاثیرات زمانی تاخیر هنگامی که رویداد تاخیر همزمان با اجرای پروژه رخ داده است. این نوع تحلیل همزمان با اجرای پروژه و در زمان واقعی رخداد تاخیر انجام می شود. این نوع تحلیل زمانبندی پروژه بیشتر توسط تیم پروژه و برای استفاده در تهیه زمانبندی مجدد، برنامه جبرانی و… انجام شود.

از منظر حقوقی این نوع تحلیل نه در قوانین جاری ایران(مطابق بخش نامه و شرایط عمومی پیمان ایران) و نه در مستندات حقوقی سایر کشورها از جمله (SCL[1]) برای آنالیز تاخیرات پروژه موسسه AACE  استفاده نمی شود.

اگر چه در میان روشهای آنالیز زمانبندی پروژه بر اساس روش های گذشته نگر (retrospective)  تحلیل های مبتنی بر تحلیل تاثیر تاخیر در آینده نیز مانند مدل های افزایشی (forward-looking Analysis)که در ادامه به تفصیل بیان خواهد شد،وجود دارد ،ولی نکته قابل تامل اینکه  تحلیل زمانبندی پروژه، به منظور مشخص شدن تاثیر تاخیر از نظر قانونی، همه در پایان پروژه و پس از رخ دادن رویداد موثردر زمانبندی پروژه ، انجام می شود.

آنالیز موثر در گذشته (گذشته نگر) Retrospective Analysis

این دسته از تحلیل های زمانبندی پروژه بعد از رخ دادن رویداد تاخیر در پروژه و عموما در پایان پروژه انجام میشود. حواسمان باشد همانطور که در بالا نیز اشاره شد. آنالیزهای رو به جلو (مثل مدلهای افزاینده) نیز در این دسته بندی قرار می گیرند چرا که در پایان پروژه مدلی شبیه سازی میشود و رویدادهای تاخیر در آن تحلیل می شود که در ادامه تک تک روش های تحلیل، ارائه خواهد شد.

در بسیاری از متون نگارش شده در ایران این اشتباه مشاهده میشود که  روش تهیه لایحه تاخیرات که مبتنی بر مدل سازی می باشد را روش آینده نگر (Prospective Analysis:) در نظر می گیرند که اشتباه است.)

۱) تحلیل زمانبندی پروژه مبتنی بر مشاهده/ منطق ثابت/ به صورت یکجا و یکپارچه    Obsorvational/Static logic/Gross

 

این روش در دسته روش های  مبتنی بر مشاهده است چرا که بدون دخالت در زمانبندی پروژه- تنها برنامه زمانبندی چون ساخت با برنامه هدف مقایسه و مشاهده میشود. و از آن جهت که مبتنی بر مقایسه CPM برنامه هدف با برنامه چون ساخت است در دسته روشهای با منطق ثابت دسته بندی می شود. و کل زمانبندی چون ساخت پروژه با زمانبندی هدف به صورت یکجا و یکپارچه و نه دوره ای مقایسه می شود.

پس روشی است مشاهده ای – با منطق ثابت و تحلیل یکجا و یکپارچه.

سایر روشهای آنالیز تاخیرات پروژه مطابق این استاندارد در مقاله های بعدی  بررسی اجمالی خواهد شد.

 ۱)  SCL:Society of construction law

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *