آنالیز تاخیرات پروژه از طریق شناسایی رویدادهای تاخیر ALVدر روش ۲۹R-03 AACE

شناسایی و تعیین رویدادهای تاخیر در آنالیز تاخیرات به دو روش انجام می شود ۱-روش واریانس ۲-روش مستقل(خودمختار)، در روش واریانس تحلیلگر برای  تخمین میزان تاخیر از مقدار ALVاستفاده می کند و در روش مستقل تحلیگر ALVرا بررسی نمی کند بلکه به آن چه که در اسناد نوشته شده است  تکیه می کند.این مقاله ALVرا تعریف و چگونگی محاسبه آن را توضیح خواهد داد و  با مقایسه آن با واریانس در سطح پروژه (PLV)باعث درک بهتر آن می شود.

 

۱-تعریف تاخیر

در آنالیز تاخیرات، اصطلاح تاخیر به معنای افزایش طول مدت زمان ویا تاخیر در شروع و یا پایان یک فعالیت نسبت به پیش نیاز خود است،که این تاخیر در ادامه به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.

 

A.انحراف در سطح فعالیت (Activity-Level Variance)

 

آنالیز تاخیرات عمدتا بر روی تعیین واریانس شروع یا طول مدت زمان یک فعالیت زمانبندی تمرکز دارد که با عنوان واریانس سطح فعالیت یا ALVشناخته می شود.

 

ALVنتیجه چند علت تاخیر است:

 

۱-انتظار کشیدن فعالیت(تاخیر در شروع)

۲-عملکرد(بهره وری کم-افزایش کار و غیره)

۳-وقفه(توقف در کار-آب و هوا-اعتصاب و غیره)

 

به عنوان مثال تاخیر در شروع فعالیتی که منتظر پاسخ RFI (مخفف Request For Information، درخواست اطلاعات خریدار، از فروشنده ،در خصوص ویژگی های محصول،شرایط پرداخت و شرایط پیاده سازی و…..است)است به دلیل انتظار کشیدن فعالیت و  فعالیتی که روزهای بارانی زیادی را طی چندماه تجربه می کند وقفه ای از کار را تجربه می کند و تاخیر به دلیل وقفه است.

 

ALVها در یک زمانبندی مبتنی بر CPMبا روش های زیر شناخته می شوند:

i.تاخیر در شروع

تاخیر در شروع در سطح فعالیت، به شکل زیر محاسبه می شود:

 

مجموع تاخیرات تا فعالیت پیش نیاز- تاریخ شروع واقعی فعالیت – تاریخ برنامه ریزی شده فعالیت=ALV

برای شفاف تر شدن روش، مثال زیر را در نظر بگیرید:

 

 

 

 

میخواهیم واریانس در سطح  فعالیت Cرا حساب کنیم:

مطابق با شکل شروع واقعی فعالیت C،۳روز پس از شروع برنامه ریزی شده آن است. ۲ روز از تاخیر این فعالیت به دلیل تاخیرتجمعی در شروع فعالیت پیش نیاز است(مجموع تاخیرات تا فعالیت پیش نیاز) و ۱ روز دیگر بابت تاخیر در شروع  خود فعالیت است.پس واریانس در سطح فعالیت C،۱روز است.

این روش تنها اختلاف بین تاریخ برنامه ریزی شده(نه تاریخ زودتر(early) و نه تاریخ دیرتر(later))و واقعی نیست و تاخیرات تجمعی از آن کم می شود تا واریانس در سطح فعالیت محاسبه شود .تاخیر تجمعی شامل تمام تاخیرهایی است که قبلا در زنجیره فعالیت رخ داده است(در این مثال تاخیر تجمعی فعالیت C،۳روز است)

ii.افزایش طول مدت زمان

تاخیر طول مدت زمان، زمانی اتفاق می افتد که مدت فعالیت واقعی بیشتر از مدت زمان برنامه ریزی شده یا مدت زمان لازم برای انجام فعالیت های تعریف شده باشد.برخلاف محاسبه تاخیر در شروع،محاسبات مدت زمان اضافه، وابستگی به منطق پیش نیازی ندارد.

افزایش طول مدت زمان ممکن است در اثر تاخیرات آب و هوا،یا اضافه شدن کار در دوره های مختلف یا تعلیق ها حاصل شود.علاوه بر این ممکن است به این دلیل باشد که بهره وری کار کمتر از برنامه ریزی شده است.

 

B . تفاوت  ALV و انحراف در سطح پروژه(PLV)

 

باید ALV را از  PLVجدا در نظر گرفت.چرا که PLVانحراف در کل پروژه است در حالیکه ALVها در بازه زمانی که علل تاخیر رخ می دهند روی می دهند.PLVنتیجه جمع شده ALVها پس از تاثیر دادن شناوری است در حالیکه ALVها تاخیرات را بدون در در نظر گرفتن شناوری در نظر می گیرند.

یک فعالیت به تاخیر می افتد اگر ALV(انحراف در سطح فعالیت)داشته باشد بدون در نظر گرفتن این موضوع که این تاثیر بر تاریخ تکمیل پروژه تاثیر دارد یا خیر.

 

در ادامه مثال قبل :

اگر فرض کنیم پروژه همین سه فعالیت را دارد و بخواهیم PLVرا محاسبه کنیم :

 

ALV(a)+ALV(b)+ALV(c)=2+0+1=3

با توجه به اینکه شناوری فعالیت ها صفر است پس :

PLV=3

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *