فشرده سازی برنامه با استفاده از انواع طول مدت در نرم افزار پریماورا (Primavera P6)

در اینجا قصد داریم اضافه کردن منایع بیشتر به فعالیت های پروژه درپریماورا P6 و محاسبه زمان صرفه جویی شده را به شما آموزش دهم. برخی از شما از قبل طرز انجام این کار را بلد هستید، اما یک دور مرور اضافه هیچ وقت ضرری ندارد.

پرسشی که معمولا توسط کارشناسان برنامه ریزی وکنترل پروژه مطرح میشوداین است که با استفاده از چه روش هایی می توان پروژه ای را که از برنامه زمانبندی  عقب افتاده را به روال از پیش تعیین شده باز گرداند تا پروژه در زمان مقرر پایان یابد؟

پاسخی که بیشترین فراوانی را دارد این است: منابع بیشتری به پروژه وارد می کنیم.

این همیشه اولین پاسخی است که از طرف کارشناسان برنامه ریزی وکنترل پروژه دریافت می کنیم. همه ما به گونه ای طوری برنامه ریزی شده ایم که با اضافه کردن نیروی کار یا منابع  به حل مشکلات بپردازیم.

و این راه حل معمولا جواب می دهد.

نکته: توضیحی که در ادامه آمده راه حل کاملی برای فشرده سازی برنامه نیست. تحلیل بسیار بیشتری برای سرعت بخشی به برنامه لازم است، که انجام تمامی این تحلیل ها دربرنامه زمابندی تهیه شده با پریماورا P6 امکان پذیر نیست. اما اگر در حال پردازیش یک سناریوی فرضی هستید یا قصد دارید منابعی را به بخش خاصی از پروژه اضافه کنید،به طریقی که در ادامه آمده می توانید از ویژگی انواع مدت های زمانی درنرم افزار پریماورا P6 بهره ببرید.

۱- تنظیمات setup

آموزش نرم افزار پریماورا

در این پروژه فرضی ، تمرکز خود را روی تعداد محدودی از فعالیت هایی خواهیم گذاشت، آنهایی که در زیرمجموعه  عنصر WBS ماشین حفاری و اپراتور به آنها تخصیص داده شده .

فرض می کنیم به این نتیجه رسیده ایم که می توانیم به شکلی ایمن ، منابع اضافی شامل ماشین های حفاری و اپراتور های بیشتری وارد کا رکنیم تا سرعت در این ۴ فعالیت افزایش یابد؛ همچنین فرض می گیریم با دو برابر کردن منابع ، سرعت کار نیز دو برابر شده و به طبع آن زمان اتمام کار به نصف کاهش می یابد.

۲– تنظیم نوع مدت زمان(duration type)

در بیشتر برنامه های زمانبندی، من تمایل دارم تمامی فعالیت هایم را بر مبنای نوع مدت “fixed duration &unit” تنظیم کنم. با استفاده از این تنظیمات، دستان من برای ایجاد تغییرات در واحد های منابعresurce units یا بودجه زمانی budgeted unit/time  بدون اینکه P6 مدت زمان را محاسبه مجدد کند باز خواهد بود. در مرحله برنامه ریزی، من معمولا طول مدت را بر مبنای تخمین زمان در پروژه های  قبلی ثابت نگه می دارم.(fixed duration)

اما برای  فشرده سازی برنامه، می خواهم P6 هنگامیکه  من منابع بیشتری وارد پروژه می کنم به محاسبه مجدد طول مدت پرداخته و زمان کلی پروژه را کاهش دهد. که این همان تکنیک  فشرده سازی برنامه است.

بنابراین من نوع طول مدت را برای فعالیت هایی که می خواهم فشرده شوند روی fixed units/time تنظیم می کنیم.

پروژه پریماورا

۳- افزایش budgeted units/time

حالا این توانایی را خواهم داشت که هر فعالیت را بررسی کرده و budgeted units/time آنها را افزایش دهم. در اینجا، تیم من ۱۲ ساعت در روز مشغول به کار است. پس برای این که نشان دهیم منابع ۲ برابر شده، مدت زمان کاری را به ۲۴ ساعت در روز تغییر می دهیم. budgeted units/time همیشه افرادی که با آنها آشنایی نداشته باشند را سردرگم می کند. من سعی می کنم این موضوع را تحت عنوان “ارزش توان تولیدی” بیشتر توضیح دهم. در طول یک روز (دوره زمانی ۱۲ ساعته)  ما می توانیم به ۲۴ ساعت کار دست یابیم. بنابراین باید در برنامه ۲ منبع کاری که هر یک به مدت ۱۲ ساعت در روز مشغول به کار هستند معرفی کنیم، که ما را به مقدار نهایی ۲۴ ساعت کار در روز می رساند.

گاهی اوقات درک این عمل با واحد های زمانی دیگر آسان تر است. اگربه به قسمت Edit و از آنجا به بخش User Perferences بروید، و فرمت طول مدت (duration format) را به ساعت تغییر دهید(hour)، فیلد budgeted units/time ارزشی معادل ۱٫۰۰ ساعت به ازای هر ساعت نمایش می دهد۱h/h؛ و این بدین معنی است که ما در طول ۱ ساعت، می توانیم به میزان ۱ ساعت کار انجام دهیم. اگر این مقدار را به ۲ ساعت به ازای هر ساعت تغییر دهیم، در این صورت می توانیم در هر ساعت کاری به اندازه ۲ساعت کار انجام شده دست پیدا کنیم، در نتیجه بازده کاری خود را ۲ برابر کرده ایم.

دوباره به مثال قبلی بر می گردیم، در اینجا budgeted units/time را برای هر ۴  فعالیت حفاری ۲ برابر می کنم

کاربرد نرم افزار پریماورا

به دلیل اینکه نوع طول مدت خود را بر اساس fixed units /time تنظیم کرده ایم (fixed units نیز نتیجه مشابهی می دهد)، P6 به محاسبه مجدد طول مدت برای هر فعالیت پرداخته، و با کوتاه تر ساختن زمان ها، به راحتی می توانید تاثیرات انجام شده نسبت به base line را در گانت چارت مشاهده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *